Чи шкідливий наркоз — наслідки загального наркозу

Якщо вірити опитуванням, наркоз лякає людину більше самої операції. Пацієнти відчувають непереборний страх перед необхідністю засипати під час хірургічного втручання, але ще більше бояться не прийти в себе після її завершення. І навіть розуміючи необхідність введення анестетиків, у пацієнтів залишається чимало запитань до лікаря-анестезіологу. У цій статті розповімо про відчуття, які відчувають пацієнти під наркозом, і з’ясуємо — чи шкідливий наркоз?

Навіщо потрібна анестезія

Переважна більшість операцій проводиться з використанням анестезії. Вона необхідна людині для знеболювання організму, а значить — для попередження больового шоку. До того ж, введення анестетика допомагає відслідковувати серцебиття і зміни тиску у пацієнта. Більш того, завдяки анестезії людина просто не пам’ятає деталей операції, чим вберігає свій організм від стресу. Та й післяопераційне відновлення в цьому випадку проходить набагато швидше.

Варіанти анестезії

У загальному значенні наркоз можна розділити на два види:

 1. Місцева анестезія

При цій процедурі в оперовані тканини вводиться спеціальний розчин, завдяки якому загальмовується проходження нервових імпульсів. Пацієнт при цьому відчуває оніміння певної ділянки тіла і абсолютно не відчуває втручання в тканини. Такий наркоз вважається найбільш безпечним, правда годиться він лише для нескладних операцій, наприклад, в стоматології.

 1. Загальна анестезія

Найбільш небезпечним є загальний наркоз, адже при ньому на певний час свідомість пацієнта повністю відключається і він занурюється в сон. Побоюватися загального наркозу не потрібно. Пацієнт після його введення абсолютно нічого не відчуває, швидко і легко занурюючись в глибокий сон, і так само спокійно виходячи з нього.

Чи може наркоз завдати шкоди?

Навряд чи анестезію можна назвати благом для організму, але це усвідомлена необхідність, що дозволяє уникнути летального результату та інших наслідків больового шоку. При цьому, якщо життєво важливі органи і системи пацієнта під час операції працювали нормально, а сам хворий не бачив неприємних галюцинацій, можна зробити висновок про те, що анестезія не нашкодила організму. Зазвичай після пробудження пацієнти відчувають не найприємніші відчуття. Як правило, це:

 • запаморочення та біль у горлі;
 • сильна слабкість;
 • нудота і блювота;
 • біль у м’язах, спині або попереку;
 • сплутаність свідомості;
 • тремтіння в кінцівках;
 • свербіж.

За безпеку пацієнта під час операції відповідає кваліфікований анестезіолог. Його першочергове завдання — оцінка готовності людини до операції. Для цього фахівець повинен вивчити картку хворого, перевірити кардіограму, з’ясувати, чи немає в організмі запальних процесів, схильності до кровотеч, а також алергії на запроваджуваний анестетик. Від даної перевірки багато в чому залежать наслідки введення наркозу. Якщо у лікаря є сумніви в безпеці анестезії, він зобов’язаний відкласти операцію, навіть проти бажання хірурга і пацієнта. В іншому випадку не можна виключити серйозних наслідків наркозу:

 • травми зубів, губ і язика;
 • пошкодження нервів;
 • пошкодження очей;
 • анафілактичний шок;
 • ураження кори головного мозку;
 • летальний результат.

Враховуючи, що анестезія тимчасово гальмує роботу нервової системи, не можна виключити шкідливих наслідків, які можуть з’явитися після виписки пацієнта з клініки. Найчастіше особи, які перенесли операцію, скаржаться на випадіння волосся, порушення сну, а також на погіршення пам’яті, яке може бути як легким, так і яскраво вираженим.

Розібравшись, чи шкідливий наркоз, варто лише розуміти, що ймовірність вищезазначених симптомів істотно підвищується у випадках, коли оперованим є дитина.