Чому болять суглоби: причини і лікування

На сьогоднішній день біль у суглобах є досить поширеною проблемою, яка може виникнути в будь-якому, не тільки в похилому віці. Суглобовими болями проявляється безліч захворювань і патологій кістково-м’язової системи, тому визначити їх причину часом вкрай складно. Пропонуємо поговорити про те, чому болять суглоби і як лікують даний стан. Крім того, розглянемо особливості профілактики хвороб суглобів.

Причини болю в суглобах

За твердженням фахівців, до основних факторів, що викликають болі в суглобах, відносять такі захворювання і стани як:

 • артрит (запалення хряща, пов’язане з ревматизмом або з старечою дегенерацією хряща);
 • ушкодження сухожиль і зв’язок;
 • травми і переломи;
 • остеомієліт (гнійно-некротичний процес, який розвивається в кістці і кістковому мозку, а також у м’яких тканинах, що їх оточують);
 • тендиніт (запалення і дистрофія тканини сухожилля);
 • бурсит (запалення суглобових сумок);
 • подагра.

Слід зазначити, що більшість вищевказаних захворювань виникає внаслідок порушення кровообігу, малорухливого способу життя і неправильного харчування.

На самому початку розвитку хвороби біль в суглобах, як правило, непостійний і виражений слабо. Тому часто людина не надає йому особливого значення. А згадує лише тоді, коли відповідає на запитання лікаря і сама усвідомлює, що болі в суглобах почалися 3-4 роки тому. В даному випадку можна говорити про те, що захворювання повільно, але вірно підібралося до людини. У той же час, якщо почати правильне профілактичне лікування в «прихований період» хвороби, то її розвиток можна зупинити.

Якими бувають болі в суглобах?

Як стверджують фахівці-ревматологи, болі в суглобах характеризуються типовими рисами при розвитку деформуючого артрозу. Таким чином, розрізняють механічні, стартові, нічні і відображені болі.

 • Механічні болі виникають при навантаженні на суглоб. Найчастіше вони турбують у вечірній час і в основному проходять або стихають після відпочинку.
 • Стартові болі дають про себе знати на початку руху (при вставанні, початку ходьби, будь-якому навантаженні), але потім стихають.
 • Нічні болі носять ниючий, тупий характер і вранці при русі зникають.
 • Відображені болі, як правило, пов’язані з різними патологічними процесами, які протікають в хребті, і проявляються хворобливими відчуттями в колінному або в тазостегновому суглобі.

Профілактика захворювань суглобів

Профілактика захворювань суглобів передбачає нормалізацію ваги, правильне харчування і лікувальну фізкультуру. У даному випадку дуже корисно займатися ходьбою, плаванням і велоспортом. Що стосується харчування, то ефективна дієта при хворобах суглобів повинна сприяти зниженню зайвої ваги, забезпечуючи при цьому організм людини всіма необхідними речовинами. У меню обов’язково повинен бути присутній білок — необхідний будівельний матеріал для нових клітин, в тому числі і для хрящів. У цьому плані ідеально підійдуть молочні продукти, які, крім білка, містять багато кальцію, необхідного для зміцнення кісток.

Крім того, слід вживати продукти, багаті вітамінами А, С, В6, Е і PP. Для суглобів дуже важливий колаген, а також такі речовини як хондроїтин, глюкозамін, сірка, кремній, марганець і селен.

Наостанок хочеться сказати про те, що навіть якщо суглоби у людини болять непостійно, а інтенсивність болю невелика, дані прояви ігнорувати ні в якому разі не можна! Цілком можливо, що больовий синдром вказує на серйозні порушення в людському організмі або навіть на розвиток аутоімунного захворювання. Тому причини хворобливості суглобів повинен проаналізувати фахівець, після чого призначити правильне лікування.