Гіпертонічний криз: симптоми, перша допомога

Різкий стрибок артеріального тиску — гіпертонічний криз — може привести до розриву судини головного мозку і стати причиною інсульту. Як уникнути ускладнень і які основні фактори ризику?

Гіпертонічний криз — невідкладний стан, викликаний надмірним підвищенням артеріального тиску. Виникає, як правило, на тлі такого захворювання, як артеріальна гіпертензія (гіпертонія, гіпертонічна хвороба).

В Україні близько 58% жінок і 37,1% чоловіків знають про наявність у них цього захворювання, а значить, отримують медикаментозну допомогу. Багато хто може навіть не підозрювати про наявність у них артеріальної гіпертензії. Пізня діагностика захворювання — головний фактор ризику виникнення гіпертонічного кризу.

Гіпертонічний криз: причини

Людина протягом життя відчуває емоційні стреси та перевтомлюється. Зміни в погоді, різке підвищення фізичного навантаження, скасування прийому ліків «від тиску», зловживання алкоголем – усе це негативно позначається на самопочутті організму і може призвести до патологічного стану — гіпертонічного кризу. Цей стан є одним з найбільш поширених серед звернень до лікаря.

У країнах Західної Європи протягом кількох десятиліть відзначається зниження частоти виникнення гіпертонічних криз. Це, мабуть, обумовлено поліпшенням терапії серед населення і його ранній діагностиці. В Україні ж, навпаки, ситуація залишається напруженою.

Гіпертонічний криз: симптоми і перша невідкладна допомога

Як же діяти при гіпертонічному кризі і допомогти собі або близькій людині? Гіпертонічний криз — це стрибок артеріального тиску, але як його виміряти, як дізнатися, якщо немає тонометра, немає поруч лікаря?

Знаючи ознаки підвищення тиску, можна надати першу долікарську допомогу. З’являється здавлюючий головний біль, блювота, загальмованість, відчуття страху, запаморочення, може бути задишка, пекучі болі в грудях.

Хоча у всіх симптоми проявляються по-різному. Якщо ви знаєте, що страждаєте гіпертонією, необхідно завжди носити при собі ліки, прописані лікарем.

Необхідно пам’ятати, що гіпертонічний криз провокується сильним стресом, загострюється у весняно-осінні місяці, при простудних захворюваннях, захворюваннях нирок, сечового міхура.

Для цього необхідно проводити заходи з профілактики захворювання: проконсультуватися у лікаря з підбору медикаментів, контролювати тиск, обмежити споживання алкоголю, по можливості знизити зайву вагу, намагатися вести активний спосіб життя.

Якщо ви підозрюєте, що у вас відбувся стрибок тиску, треба, насамперед, постаратися заспокоїтися, виміряти тиск, якщо є можливість прилягти, прийняти таблетку під язик (якщо ви знаєте, яку), можна відновити дихання таким чином: зробити глибокий вдих, затримати дихання і зробити повільний видих, повторити кілька разів.

Східна медицина радить із зусиллям потягнути середній палець лівої руки, а потім середній палець правої руки. Можна поставити гірчичники на литкові м’язи, або прийняти ножні або ручні ванни протягом 10-15 хв, при температурі води 30-40 °C.

Якщо гіпертонічні кризи трапляються часто, необхідно терміново звернутися до лікаря, щоб не допустити інсульту.