Гнійно-запальні захворювання шкіри і підшкірної клітковини

Гнійно-запальні захворювання шкірного покриву і підшкірної клітковини на сьогоднішній день є найбільш поширеними гнійними захворюваннями. У хірургічній практиці вони зустрічаються в 60-70% випадків. Найбільш часто причиною їх появи стає стафілококова флора, яка проникає в організм.

Основні фактори, які сприяють зараженню людини стафілококом:

1. Зниження резистентності організму;

2. Зниження місцевого імунітету;

3. Наявність в організмі великої кількості патогенної мікрофлори.

Гнійно-запальні захворювання шкірного покриву, а також підшкірної клітковини можуть виникнути у будь-якої людини. І якщо вірити статистиці, то кожна третя людина хоч раз у своєму житті стикався з подібними захворюваннями.

До гнійно-запальних захворювань шкірного покриву і підшкірної клітковини відносять карбункули, фурункули, абсцеси, гідраденіт, а також флегмону.

 

Фурункул

Фурункул є найбільш часто зустрічається гнійно-запальним захворюванням шкірного покриву. Це гнійно-некротичне запалення, яке виникає у волосяному фолікулі, сальної залозі, а також вражає і навколишні тканини. Фурункули не вражають шкірний покрив, на якому відсутні волосся. Наприклад, він ніколи не виникне на підошві або на долонях. Збудник цього захворювання — золотистий стафілокок.

Найбільш часто гнійно-запальні захворювання шкіри і підшкірної клітковини виникають із-за того, що людина не стежить за своєю гігієною. Це ж стосується і фурункула. Тільки це ураження шкірного покриву також може виникнути із-за саден і тріщин, а також при цукровому діабеті і гіповітамінозі.

При цьому гнійно-запальному захворюванні в місці ураження виникає пустула з запальним інфільтратом. Як правило, вона утворюється навколо кореня волоса. Шкіра буде болюча при пальпації, а також гіперемована. Найбільш небезпечно поява фурункула на обличчі і шиї.

 

Гідраденіт

Це запалення апокринних потових залоз, які розташовуються в промежини, біля сосків, а також в пахвових западинах. Інфекція, яка викликає це захворювання, може проникнути через протоки потових залоз або ж через садна і тріщини. Якщо відбулося інфікування залози, то через невеликий проміжок часу в шкірі утворюється вузлик, який при пальпації буде болючим. Потім вузлик поступово розплавляється і на його місці утворюється гнійник, який мимоволі розкривається. Найбільша небезпека гидраденита полягає в тому, що без належного лікування запалення може перекинутися на сусідні потові залози.

 

Карбункул

Це гнійно-запальне захворювання сальних залоз і волосяних фолікулів. Його характерною особливістю є некроз шкірного покриву і підшкірної клітковини. Найбільш часто причиною виникнення даного захворювання стає стафілокок. Рідше стрептокок. Якщо у людини виник карбункул, то йому необхідно відразу ж проводити лікування, так як він може ускладнитися сепсисом, лімфангоїтів, дочірніми лімфаденітом, тромбофлебітом, а також менінгітом. У людини буде спостерігатися симптоми загальної інтоксикації.

 

Абсцес

Абсцес в народі називають просто гнійників. В медицині ж це накопичення гною в тканинах. Найбільш часто абсцес розвивається із-за проникнення через пошкоджену шкіру патогенних мікроорганізмів. У деяких випадках гнійник виникає на фоні вже присутніх захворювання — карбункула, фурункула. Поява загальних симптомів у людини залежить від місця локалізації абсцесу.

 

Флегмона

Це запальне ураження підшкірної клітковини. Найбільш часто збудниками цього захворювання є неклостридіальні мікроорганізми. При флегмоні виникає великий гнійний процес, який супроводжується сильним болем, підвищенням температури, набряком і ознобом.

 

Лікування гнійно-запальних захворювань

Гнійно-запальні захворювання, як шкірного покриву, так і підшкірно жирової клітковини лікують за принципами хірургічної інфекції. Найбільш часто пацієнт потребує хірургічної обробки вогнища або ж у хірургічному втручанні. Бувають випадки, коли лікування проводять у стаціонарних умовах.

Консервативна терапія застосовується для лікування гнійно-запальних захворювань шкірного покриву і підшкірної клітковини. З цією метою хворому призначають імуномодулюючі, антибактеріальні, дезінтоксикаційні, протизапальні препарати.