Гормон інсулін роль в організмі

У кожної людини залоза внутрішньої секреції виробляє біологічно активні речовини, багатьом відомі як гормони. У них різні хімічні будови. Однак вони впливають практично на всі процеси, які протікають в організмі. І все завдяки своїм взаємопов’язаних і скоординованих дій. Інсулін, який синтезується клітинами нашої підшлункової залози, мабуть, найбільш важливе органічне поєднання в організмі. Гормон інсулін роль в організмі цього гормону справді дуже важлива. Тому варто більш детально розглянути інформацію про це гормоні.

У підшлункової залози дві основні функції. Екзокринна частина призначена для вироблення травного соку до складу якого входять ферменти потрібні для розщеплення білків, жирів і вуглеводів, які потрапляють в організм з їжею. Ендокринна частина ще відома як панкреатичні острівці Лангерганса. Тут виконується секреція гормонів. За допомогою крові вони опадають в потрібні органи. Бета-клітини секретують інсулін, с-пептид і глюкагон це високоактивні речовини. Інсулін це поліпептидного иммунореактивное речовина.

 

    Провідник енергії

Навіщо організму потрібен інсулін і яка його роль? Щоб людина могла жити, потрібно кожній клітині організму своєчасно отримувати поживні речовини і кисень. Таким чином, підтримується життєвий ритм організму. Одним з основних джерел енергії є глюкоза. Частина її виробляє печінка, інша частина надходить в організм з їжею. Глюкози необхідна допомога щоб потрапити в клітку з кровоносного русла, тобто потрібен своєрідний провідник. Самостійно вона зробити це не може. Роль цього провідника виконує інсулін. В його обов’язки входить доставити глюкозу в будь-яку клітину організму, так як їм для підтримки життя необхідна енергія. Важливо відзначити, що інсулін також бере участь і в інших життєво важливих процесах обміну речовин.

 

    Цукровий діабет

Отже, якщо в організмі людини настає дефіцит цього гормону, то в клітини потрапляє обмежена кількість глюкози. У результаті клітини слабшають, страждаючи від нестачі енергії, і через деякий час помирають. В цей час кров просто перенасичена глюкозою. При такій ситуації починає розвиватися цукровий діабет. Це захворювання буває двох типів. Тип 1, коли підшлункова залоза просто перестала виробляти гормон. Тип 2, синтез гормону відбувається, однак тканини організму втратили до нього всяку чутливість. В незалежності від типу захворювання людина буде відчувати спрагу, з’явиться запаморочення, інколи судоми м’язів на ногах, можуть бути часті позиви до сечовипускання і втрата ваги. Якщо хвороба перейшла у важку фазу може настати гіперглікемічні кома, у більшості випадків закінчується смертю людини.

 

    Інсулінозалежні тканини

Крім того при нестачі гормону інсуліну може порушитися метаболізм білків і жирів, але основна його робота пов’язана таки з регуляцією вуглеводного обміну. Найбільша потреба в транспортуванні глюкози в інсулінозалежних тканин, які складаються з м’язових і жирових клітин. Саме з цих клітин полягає основна клітинна маса людського організму. Вони беруть активну участь у багатьох функціях пов’язаних з рухом, диханням і кровообігом. Можна сказати, що інсулін такий собі ключ від дверей, який відкриває дорогу для надходження енергії у всі життєво важливі органи.

 

    Норма гормону в крові

Якщо в організмі виробляється мало інсуліну, розвивається цукровий діабет. Якщо інсуліну виробляється більше ніж треба, то можуть з’явитися інсуліноми це гормонально активні пухлини на підшлунковій залозі. Необхідно здати тест на рівень інсуліну в крові, якщо людина спостерігає у себе наступні симптоми, наприклад, спрагу, голод, сплутаність свідомості, часте серцебиття і сильне потовиділення. Кількість інсуліну вимірюється в умовних одиницях, які вказують на обсяг гормону в 1 мл крові. Важливо розуміти, що рівень гормону в крові може постійно коливатись, що не буде вказувати на наявність діабету. Наприклад, якщо поміряти рівень гормону натщесерце, то він складе від 2 до 3 мкод/мл Якщо зробити це приблизно через годину після їжі, то рівень гормону буде вже в межах від 25 до 30 мкод/мл

Отже, людині необхідно систематично контролювати рівень гормону і глюкози в крові і тоді можна швидко виявити гормональний збій і попередити цукровий діабет.