Шлюб з іноземцем: як убезпечити себе від неприємних сюрпризів

Усім відомий вислів: «шлюби відбуваються на небесах». Жіноча доля буває різною. Якщо ви вирішили пов’язати своє життя з громадянином іншої країни, то треба знати правові тонкощі і нюанси, які вас чекають. Це допоможе вам представити і зважити наслідки вашого рішення.

Головне, ви повинні пам’ятати, що з точки зору закону ви тепер будете підкорятися правовим актам двох держав — вашої і тієї, громадянином якої є ваш чоловік. Важливо знати, що закони цих двох країн щодо сім’ї, шлюбу і батьківських прав можуть докорінно відрізнятися від тих, до яких ви звикли.

Більшість українських жінок, які виходять заміж за іноземця, абсолютно не знайомі з законами тієї країни, куди вони збираються поїхати жити. Вони вважають, що якщо оформлять свій шлюб в Україні, то в подальшому це убезпечить їх від усього. Мовляв, якщо буде потрібно, вони зможуть легко розлучитися і виїхати. Вони також вважають, що народжувати дітей теж треба вдома, в Україні, тоді дитина буде громадянином нашої країни і, навіть якщо вона живе за кордоном, то буде знаходитися під захистом українських законів.

Проте все не так просто! У багатьох країнах (зокрема, в Італії, Іспанії, Франції та ін.) у випадку розлучення дітей швидше залишать з батьком-громадянином, ніж з матір’ю, яка не є громадянкою.

Інша справа, якщо ви з чоловіком-іноземцем плануєте постійно жити в Україні і не маєте наміру залишати її. Ось тоді у разі розлучення, швидше за все, дітей залишать вам, оскільки у нас в Україні існує практика присуджувати дітей матері. До того ж за нашими законами спільно нажите майно ділиться навпіл.

Особливо серйозні проблеми можуть виникнути, якщо ви слідом за чоловіком поїдете в країну, яка живе за законами шаріату. Також вас чекають великі складнощі, якщо ви переїдете в державу, що не пов’язана з Україною взаємним договором про правову допомогу з сімейних питань. У цьому випадку відносно вас і дітей будуть діяти тільки закони тієї країни, в якій ви будете проживати.

Якщо такий договір між Україною і країною, де ви будете жити, відсутній, то вас навіть не будуть вважати законною дружиною вашого чоловіка. Це потягне за собою серйозні наслідки: ваше майно не буде вважатися спільно нажитим, а тільки належним вашому чоловікові. Ваші діти будуть вважатися позашлюбними. Для вас буде проблемою отримати посвідку на проживання, підтвердити свої дипломи, отримати роботу і т. д.

А якщо ви збираєтеся переїхати на ПМЖ в країну, яка не має з Україною договору, і повертатися на батьківщину не плануєте, то зручніше одружитися там, де ви плануєте постійно жити.

Але будьте уважні: місцеві закони не повинні містити юридичного положення, за яким особистість дружини повністю підпорядковується особистості чоловіка. Таке правило називається «ковертюрою». У деяких ісламських державах (Саудівська Аравія, Іран, Єгипет, Сирія, Ліван) це правило якраз існує, і в цьому випадку ви не зможете самостійно прийняти рішення розлучитися або виїхати з країни — ви зможете це зробити тільки за згодою чоловіка.

Тому, якщо в країні вашого майбутнього проживання існує правило ковертюри, то краще одружитися на батьківщині. У цьому випадку відносно вас будуть діяти українські закони.

Що стосується дітей, то найкращий варіант для них — подвійне громадянство. Тоді, ставши дорослими, вони будуть мати можливість вибрати для себе ту країну, в якій захочуть жити.

У будь-якому випадку, якщо ви залишаєтеся громадянкою України, то найкращий вихід — укласти шлюбний договір, в якому будуть обумовлені всі питання. Це особливо важливо при шлюбах з громадянами мусульманських країн, бо їх закони часто суперечать українським.

Шлюбний контракт, укладений в Україні, треба обов’язково продублювати за місцем проживання вашого чоловіка. Але самостійно це оформити не вдасться, для цього вам знадобиться юрист, який знає всі нюанси міжнародного права.