Як використовувати тирсу

Незважаючи на те, що тирсу по своїй суті є відходом, їх можна з користю застосувати в масі випадків. На основі тирси був навіть придуманий новий матеріал, який в 4 рази твердіше льоду і володіє опором вибуху бетону.

1 Основна перевага тирси перед іншими добривами полягає в тому, що вони значно дешевше (а деякі підприємства їх і зовсім викидають). Додаючи тирсу в ґрунт, ми робимо її більш пухкої, водо — і повітропроникною, перешкоджаємо освіти «кірки». Однак попередньо тирси потрібно перепреть, для чого їх додають в компостну купу. А щоб тирса не закисляли грунт, їх доведеться ще вапнувати.

2 Даний деревний матеріал з успіхом використовується для мульчування як в перепревшем, так і в свіжому вигляді. Корисно послати шар в кілька сантиметрів під плодовими та овочевими кущами, наприклад, малиною. Свіжі тирсу заздалегідь краще потримати «під пресом» кілька тижнів. Для цього на лист непромокаючої плівки висипаємо 3 відра тирси, близько 200 г сечовини і 10 літрів води. Накриваємо таким же шматком плівки, придавлюємо і залишаємо дозрівати. Вносять добриво в першій половині літа.

3 Додавання тирси прискорює переробку гною і рослинної бадилля в компост. Останній при цьому виходить більш високої якості. Тирсу гарні при мульчуванні полуничних і суничних гряд, так як запобігають дотик плодів до землі і зараження сірою гниллю. Відходи соснових порід здатні відлякати довгоносиків.

4 Якщо під час формування гряд між ними насипати стружку, то ми зможемо:

  • уникнути висушення гряди;
  • після дощу не «місити бруд», а спокійно пройтися по тирсі;
  • зменшити проростання бур’янів;
  • підняти гряду за необхідності;
  • згодом перегнилі тирсу стануть добривом.

5 лежалих тирсі можна пророщувати насіння. Це дозволить останнім формувати потужну кореневу систему, але на жаль, не забезпечить поживними речовинами. Тому розсаду тримати в деревних відходах можна до перших листків, тобто доки проросток живиться із зерна.

6 Якщо до посадки картопляних бульб дати полежати в тирсі, можна отримати з них ранній урожай. Для цього картоплини з розвиненими очима, побывшие на сонці, укладають в ящик з прелыми, вологими тирсою приблизно на 2 тижні. Коли паростки збільшаться до 8 см, пересаджуйте бульби в грунт.

7 Якщо немає бажання возитися з перепреванием або формуванням компостної купи, тирсу просто можна обробити будь-яким добривом з високим вмістом азоту (близько 20 г на 1 кг відходів). Дану суміш вносимо в гряди по осені або навесні, змішавши з гноєм. Навіть якщо ви додали звичайні тирсу в грунт, земля аж ніяк не зіпсувалася. Через рік вони перегниют і на наступний сезон віддадуть ґрунті всі корисні речовини. А рослини на цьому ділянки спробуйте підгодувати селітрою.

8 Тирсу можна засипати в дачний туалет разом з бактеріями «Байкалу» іабо торфом. Це допомагає знищити неприємний запах, зменшити і переробити вміст вигрібної ями. Також тирса — чудове середовище для міцелію грибів, зокрема глив. Багато дачники використовують деревні відходи у вигляді підстилки для утримання тварин.

Підіб’ємо підсумок: тирса — дуже корисний матеріал для будь-якого дачника і городника. Головне знати, як їх правильно використовувати, приготувати і обробити в землі.