Як зробити призьбу

Як зробити призьбу

Призьба здавна покликана не тільки утеплювати стіни будинку і захищати їх від опадів, але і служити своєрідним декором, що підкреслює його колорит. Іншими словами, це цоколь будівлі, який також можна використовувати як лаву. Хоча з появою сучасних утеплювальних матеріалів актуальність призьби втрачається, проте як дизайнерський елемент вона не втратила сенс. А у випадку з дерев’яними будівлями незмінною залишається її функціональна складова — захист від промерзання. У цій статті розглянемо нескладний процес облаштування призьби.

1. У зв’язку з тим, що дерев’яні будинки завжди в моді, саме для таких будівель актуальність призьби не підлягає сумніву. Адже процедура утеплення котеджів з дерева пережила століття і дійшла до нас у незмінному вигляді. Від того, наскільки в будинку буде тепло і комфортно, залежить не тільки зручність перебування в ньому домочадців, але і його довговічність.

2. Розглянемо більш детально спосіб утеплення дерев’яного житла, відкритий нашими предками. В цілому призьба — ця своєрідна загородка, розташована навколо будинку, теплової буфер, створений для запобігання промерзання нижній частині житла з приходом холодів. Тільки потім це елемент автентичності, підкреслює особливий стиль котеджу. Раніше призьби споруджувалися у вигляді насипу землі між стінами будинку і загородою. Деякі заповзятливі господарі використовували в якості утеплювача скошену траву, яка також виконувала другорядну роль для підгодівлі худоби. На сьогоднішній день сучасний дерев’яний цоколь облаштовується з бруса, тирси та інших знахідок цивілізації.

3. Прийнявши рішення зробити саму звичайну призьбу, підготуйте такі матеріали:

 • тирсу;
 • дошки;
 • рейки;
 • інструменти;
 • цвяхи.

4. На першому етапі проведіть підготовчі роботи:

 • Обкопайте весь будинок по периметру і очистіть землю від трави і сміття. Якщо бажаєте дотримуватися російських традицій, залиште незайманою ту сторону будинку, де розташована двері. Саме таким способом приделывалась призьба у справжньої сибірської хаті, в якій шанували традиції предків.
 • Уздовж кожної стіни (крім тієї, що з дверима) вирийте канаву таких розмірів: 5 см — глибина, 40-50 см — ширина. Останнє значення вибирається виходячи з того, будуть сидіти на призьбі в майбутньому. Якщо її планують використовувати в якості лавки — виберіть максимальну ширину.

5. На наступному етапі зробіть каркас призьби. Для цього:

 • Прикріпіть одну рейку горизонтально до стінки помешкання таким чином, щоб відстань від неї до землі становило 50 див.
 • Інші неошкуренные рейки укладіть по периметру канави і біля основи будівлі. Вийде прямокутник, одна сторона якого буде примикати до будинку.
 • Тепер закріпіть вертикальні рейки між горизонтальними (задіяні верхні і нижні рейки) і прибийте їх до стіни котеджу.
 • На вертикальних рейках буде будуватися частина основи. Таким чином, у кожної стіни будинку з’явиться тривимірна конструкція, що нагадує своїм перерізом прямокутну трапецію.
 • Протилежну стіні будинку вертикальну рейку прибийте до горизонтальної таким чином, щоб між двома сторонами каркаса був кут нахилу, необхідний для стікання води після дощу або танення снігу. Майте на увазі, чим крутіше буде нахил призьби, тим складніше на ній вдасться посидіти.

6. Після цього обейте каркас дошками з допомогою звичайних цвяхів. Верхню частину залиште недоторканою. Дно призьби бажано також вистилати дошками. В результаті вийде дерев’яний короб, який фахівці рекомендують обробити специфічної вологонепроникною рідиною. На останньому етапі заповніть короб тирсою і прибийте верхню частину призьби.

Звичайно, в даний час облаштовуються і більш складні призьби, оформлені шифером, листами ЦСП та іншими сучасними матеріалами. Замість тирси, всередину завалинок укладають ватний утеплювач, однак варто зауважити, що це більш складні та витратні варіанти.