Захворювання людини стеноз хребетного каналу

Існує така думка: здоров’я людини — це здоров’я його хребта. І це аж ніяк не філософське зауваження. Оскільки всі органи і системи нашого організму взаємопов’язані, порушення роботи одного з них може спричинити розлади інших. Саме тому здоров’я хребта є необхідною умовою загального здоров’я.

Захворювання людини стеноз хребетного каналу досить поширене. Головна його особливість — звуження центрального хребетного каналу. Протягом всієї довжини хребта, розташовується спинномозковий канал. Порожнини в хребцях з’єднуються в своєрідний тунель, в якому знаходиться спинний мозок. Від нього йдуть нервові закінчення, що зв’язують окремі частини тіла і мозок. Розвиток стенозу хребетного каналу призводить до того, що спинний мозок, а також нервові закінчення починають поступатися власний простір хрящовим, кісткових і м’язових структур.

 

Причини розвитку захворювання

Стеноз хребетного каналу розвивається при зношуванні, деформації хребта. При певних умовах в організмі людини відбувається деформація хрящових і кісткових структур хребта, які починають заповнювати хребетний канал.

Фахівці відносять до безпосередніх причин розвитку стенозу хребетного каналу потовщення частин суглобів і кісток або ж зв’язок вздовж хребта, а також грижу міжхребцевих дисків, зміщення хребців, артроз фасеточних суглобів.

У числі найважливіших факторів, що сприяють появі стенозу хребетного каналу, знаходяться надмірно високі навантаження на хребет, а також зміни вікового характеру.

Фахівці виділяють кілька видів стенозу. Це вроджений, набутий, комбінований стеноз хребетного каналу.

 

Симптоми хвороби

Дане захворювання нерідко протікає безсимптомно. Це відбувається тому, що нервові закінчення в організмі людини рухливі, вони здатні рухатися, поступаючись місцем іншій тканині. І тільки якщо тиск тканини на нервові закінчення стає занадто сильним, виявляються характерні симптоми. До таких належать:

• больові відчуття в попереку, а також в області сідниць;

• болі і слабкість в ногах;

• відчуття оніміння, печіння в ногах;

• порушення функціонування кишечника і сечового міхура.

Характерно, що больові відчуття при стенозі хребтового каналу найчастіше з’являються після фізичних навантажень, тривалого стояння на ногах, ходьби. Після того, як людина відпочине, такі болі проходять.

 

Діагностика стенозу хребетного каналу

Симптоми, характерні для стенозу хребетного каналу, зовсім не говорять про наявність саме цієї хвороби у пацієнта. Щоб правильно поставити діагноз, потрібно провести ряд уточнюючих досліджень.

Методи діагностики, які дозволяють виявити це захворювання, — це:

• рентгенографія;

• комп’ютерна томографія;

• магнітно-резонансна томографія.

У тих випадках, коли стеноз хребетного каналу виявляється сильно вираженим і тиск на нерви стає сильним, у людини виникають болі, спостерігається втрата чутливості, з’являються симптоми паралічу. Щоб уникнути подібних проблем, захворювання треба своєчасно і правильно лікувати.

При лікуванні стенозу хребетного каналу застосовуються як консервативні, так і хірургічні методи лікування.

 

Консервативне лікування

Дане захворювання людини в більшості випадків вдається вилікувати за допомогою консервативних методів. При лікуванні використовуються:

• лікарська терапія;

• масажні процедури;

• лікувальна фізкультура;

• фізіотерапевтичні процедури.

Якщо захворювання виявляється запущеним і методи консервативного лікування не дають задовільного результату, фахівці вдаються до оперативних втручань.

 

Хірургічне лікування

Першочерговим завданням оперативного втручання при стенозі хребтового каналу є звільнення потерпілого нервового корінця від здавлювання. В даний час застосовується кілька методів оперативного втручання, що дозволяють усунути стеноз хребетного каналу. Це та операції відкритого типу, та використання ендоскопічних технік.

При виникненні болю в районі хребта треба обов’язково звертатися до фахівців. Лікар зможе поставити діагноз і визначити, чи є необхідність у хірургічному втручанні або можна поліпшити стан, застосовуючи консервативні методи лікування.

 

Вправи для профілактики захворювання

Однією з головних причин розвитку стенозу хребетного каналу є вікові зміни в організмі людини. Але це зовсім не означає, що це захворювання розвивається у всіх людей похилого віку. Надійним способом профілактики стенозу хребетного каналу є зарядка. Щоб зберегти свій хребет здоровим на довгі роки, приділяйте більше часу спортивним вправам, поєднуючи динамічні вправи і розтяжку, стежить за своєю поставою, не допускайте появи надмірної ваги.